Dlaczego kapok?

Upalne masy powietrza, które ostatnio coraz częściej napływają do naszego kraju, nie sprzyjają aktywności fizycznej psów. Zbyt długie przebywanie z psem na rozpalonym słońcu może spowodować udar cieplny. Jednak czy na pewno każda aktywność jest zła dla naszego zwierzęcia w takie dni?

Tak jak my ludzie uciekamy w upalne dni nad wodę aby schłodzić się przed żarem, tak samo prawie wszystkie psy uwielbiają to robić. Przebywanie w wodzie, która ma niższą temperaturę niż temperatura powietrza, doskonale chłodzi psa i, sprawia, że się ten odpręża się i relaksuje.

Oprócz właściwości chłodzących, pływanie niesie zea sobą również walory prozdrowotne. Pies wykorzystuje wtedy wszystkie mięśnie ciała, nie obciążając przy tym aparatu ruchu.

Zanim jednak zabierzecie ze sobą psa nad wodę, warto wiedzieć w jaki sposób można poprawić jego komfort i bezpieczeństwo podczas pływania i sprawić aby ta aktywność była jak najbardziej beztroska dla nas i naszego podopiecznego.

Podstawowym narzędziem do poprawy bezpieczeństwa psa jest dobrej jakości kapok. Rozmiar kapoka musi być odpowiednio dopasowany do wagi ciała i wymiarów psa. Zbyt duży kapok może powodować za dużą wyporność, a za mały - zbyt małą. Dodatkowo nieodpowiedni model lub rozmiar kapoka może utrudniać i krępować ruchy psa. Pływanie bez kapoka często doprowadza do przeciążenia odcinka szyjnego u psa, który zadziera zbyt wysoko głowę by uniknąć zalania przez powstającą przed nim falę lub nie czuje się bezpiecznie i dostatecznie swobodnie w wodzie.

Aby uzmysłowić sobie w jaki sposób kapok ułatwia psom pływanie zachęcam do obejrzenia filmu poniżej.

Psy często mają problem z oceną odległości, a co za tym idzie, sił potrzebnych do jej pokonania. W praktyce wygląda to tak, że po odpłynięciu kilkudziesięciu metrów od brzegu, podczas powrotu może się okazać, że pies opada z sił i słabnie. Kapok w takich sytuacjach ratuje psa przed utonięciem i pozwala mu swobodnie unosić się na wodzie. Wśród nadmiernie ekscytujących się wodą psów znane są przypadki utonięć, gdy pies nie chciał wrócić na brzeg kierowany zbyt dużymi emocjami i oddalał się od linii brzegowej. Próba ratowania takiego psa, który próbuje ze wszystkich sił nie utonąć, może okazać się niebezpieczna dla człowieka.

Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli psów, które często pływają do zaopatrzenia psa w kapok. Kapok jest niezbędny, jeśli zabieramy naszego psa na łódkę, żaglówkę czy kajaki.

Tak jak już pisaliśmy wcześniej, kapok musi być odpowiednio dobrany. Musi mieć odpowiedni rozmiar, krój, grubość, materiał. Zbyt grube mogą krępować ruchy psa. Zły materiał może spowodować nabieranie wody, co sprawi, że kapok będzie ciężki. Krój i odpowiednie tworzywo musi zapewniać psu dobre przyleganie do ciała i swobodę ruchu. Istotnym elementem jest solidny, wytrzymały uchwyt – służący do pewnego podtrzymywania psa w kapoku podczas nauki pływania, do nauki holowania albo w sytuacjach awaryjnych do pewnego podniesienia psa z wody na brzeg czy pokład.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu https://www.psiesmaki.com/index.php/sklep/category/135-eqdog-akcesoria

gdzie znajdą Państwo kapoki bardzo dobrej jakości - co potwierdzają - Ora owczarek niemiecki i Blant ,flat coated retriever oraz Drawit, owczarek belgijski malinois - kochające pływanie i treningi pracy wodnej.

Nasz doświadczony zespół pomoże w doborze odpowiedniego modelu i rozmiaru kapoka dla Waszego psa.

Szukającym wyzwań osobom polecamy spróbowania swoich sił w treningach pracy wodnej. Na takich treningach psy uczą się m.in.:

-pływania równoległego

-wyciągania pozoranta z wody

-wyciągania przedmiotów z wody w tym także łódek

-pływania kierunkowego

-skakania z łodzi

I wielu innych rzeczy związanych z pływaniem i ratowaniem ludzi.